DomKaszuby.pl
Wygoda
Atrakcje
Natura
Oferta
Dojazd

 

Przybywając na Kaszuby zachwycisz się wielkimi przestrzeniami lasów, pozostałości po prastarej puszczy pomorskiej. Znajdziesz w nich tchnienie niezmąconej ciszy. Napotkasz pomniki i osobliwości przyrody, jakich nie ma gdzie indziej. Skrzyżujesz ścieżki ze zwierzyną gęsto zamieszkującą te bory.

Zobaczysz przedziwne kolory słońca, gdy o wschodzie odbija się w lustrach jezior. Usłyszysz plusk ryb i klangor ptactwa. Zaznasz uczucia bliskości natury gdy o zmierzchu wypatrzysz pływające bobry lub na śródleśnej polanie żerujące stadko saren.
Możesz zakosztować emocji wodnych lub leśnych łówów. Możesz stanąć z wiatrem w zawody na pokładzie łodzi lub płynąć kajakiem z prądem rzek o niezwykłej urodzie.Przystanąwszy w mijanej wiosce czy pustkowiu ujrzysz zabytki ludowego budownictwa, odkryjesz perły artystycznego rękodzieła.
 
ATRAKCJE TURYSTYCZNE GMINY BRUSY:
Lasy zajmują 57% powierzchni gminy. Jeziora, rzeki, naturalne cieki wodne i oczka wodne zajmują 6% powierzchni gminy. 
W centrum miasta Brusy znajdują się secesyjne budynki i najwię-kszy na Pomorzu murowany kościół. Na znacznym obszarze gmina graniczy z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie, a jej północną część obejmuje Zaborski Park Krajobrazowy. Jest to kraina ptaków, lasów i czystych jezior, wymarzone miejsce dla poszukujących ciszy i spokoju. Na terenie gminy Brusy znajdują się 4 rezerwaty przyrody: jez. Bagno-Stawek (torfowiskowy), jez. Nawionek (florystyczny), jez. Laska (feunistyczny) i Bór Chrobotkowy (florystyczny). Na terenie gminy występuje 50 jezior należących w większości do dorzecza Brdy i Wdy.